Home Свет БМВ со рекордна продажба на возила во март

БМВ со рекордна продажба на возила во март

44
0
SHARE

Германскиот производител на автомобили БМВ во вторник соопшти дека минатиот месец ја остварил најдобрата мартовска продажба во својата историја.

Во извештајот е наведено дека минатиот месец во светот се продадени речиси 196 илјади автомобили БМВ, што е за 5,1 отсто повеќе во однос на март минатата година, јавува АП.

Во првото тромесечје оваа година БМВ оствари поголема продажба од конкуренцијата од Ауди и Мерцедес.

Продажбата на БМВ достигна речиси 452.000 автомобили, Ауди продаде над 438.000, а Мерцедес речиси 430.000 возила.
Copyright 2015 makfax Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Мakfax.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here