Home Свет Британија: Лабуристите во водство пред конзервативците

Британија: Лабуристите во водство пред конзервативците

40
0
SHARE

Британската опозициска Лабуристичка партија е во водство пред владејачките конзервативци на премиерот Дејвид Камерон за 3 отсто, покажуваат резултатите од анкетата што во понеделникот ја објави агенцијата YouGov.

Според ова истражување за британските парламентарни избори кои ќе се одржат на 7-ми мај, кое го објави весникот The Sun, лабуристите на Ед Милибанд имаат поддршка од 36 отсто, а конзервативците од 33 проценти. Антиевропската десна партија UKIP, пак, има поддршка од 13 отсто од гласачите, а коалицискиот партнер на премиерот Камерон, Либералните демократи – 7 отсто.
Copyright 2015 makfax Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Мakfax.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here