Home Свет Монструм: Тренер силувал атлетичарки за да ги забремени

Монструм: Тренер силувал атлетичарки за да ги забремени

52
0
SHARE

Скандалозни силувања наводно се случиле во периодот помеѓу 2013 и 2014 година, а за тоа проговори најуспешниот атлетичар Мозес Кипсиро од Уганда, пренесува курир.мк

Тренерот на женската атлетска репрезентација на Уганда, Питер Вемали, е приведен под обвинение дека силувал три млади атлетичарки.

Вемали е осомничен за силување на три девојки од 15, 16 и 17 години во периодот од 2013 до 2014 година.

Скандалот избил кога за обвиненијата на младите девојки во јавност прозборел и Мозес Кипсиро, атлетичар од Уганда.

Дел од локалните медиуми пренесоа дека Вемали ги терал младите атлетичарки да забременат за да имаат подобри резултати, а потоа ги присилувал да абортираат.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here