Home Технологија Самсунг ќе инвестира 14 милијарди евра во нова фабрика

Самсунг ќе инвестира 14 милијарди евра во нова фабрика

51
0
SHARE

Корпорацијата Самсун ќе инвестира 14,7 милијарди долари во изградба на фабрика за производство на чипови во Јужна Кореја, објави Фајненшал тајмс.

Изградбата е планирана за првата половина на 2015 година а да се заврши во вториот квартал од 2017 година.

Самсунг планира благодарение на новата фабрика да ја одржи лидерската позиција на смартфони на пазарот по  доаѓањето на новата верзија на ајфон но и со раст на уделот на пазарот на компанијата Шаоми (Xiaomi), која е главен конкурент во Азија.

 

Пренесува економски.мк

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here