Home Authors Posts by Urednik

Urednik

42 POSTS 0 COMMENTS

Советот на Општина Велес ги осуди нападите врз ликот и делото...

Советниците во Советот на Општина Велес на последната, 64 та седница расправаа по иницијативата од ЕД Вила Зора, за заштита на ликот и...

Протестен марш во Скопје

Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија попладнево го организираше првиот протестен марш. Збирно место беше пред Владата. Од таму насобраниот народ се движеше кон...

Заев ги предаде потписите

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска на претседателот на Република Македонија, Горѓе Иванив му ги предаде 67те пратенички потписи како услов за формирање на...

Чадиев: За Советот на ВПР, 2016 година е успешна

Советот на Вардарскиот плански регион, 2016 година ја оценува како успешна. Со реализирани 16 проекти во висина од 42 милиони денари, ВПР е меѓу...

Македонски камиони ќе се возат низ светските метрополи

Камиони произведени од македонската компанија Брако се извезуваат во САД, Кина, Англија, Германија, Белгија, Романија, Турција и Данска. Со договорот постигнат со Green Machine...

На Мегдан на бел грав

Домаќинот Живко Христов родум токму од ова маало кој 25 години живее во странство вели дека само за овој ден се вратил во родниот...

Општина Велес ќе понуди нови локации за изградба

Генералниот урбанистички план на Општина Велес ќе претрпи поромени. Во моментов интензивно се работи на нови урбанистички планови во кои всушност се...

Ќе се гради мост на реката Бабуна во с.Богомила

Ќе се гради мост на реката Бабуна кај село Богомила, Општина Чашка. Оваа информација ја соопшти директорот на ЈП за Државни патишта...

Започнува проектот „Реконструкција на улици“ во Чaлошево

Во населеното место Чалошево денеска започнаа подготвителните работи за асфалтирање на улици. Ова е дел од проектот „Реконструкција на улици“ кој ќе се реализира...

Свети Трифун – Свети Валентин

Еден ден а два празника, 14 ти февруари. Свети Трифун и Свети Валентин. Првиот е наш, традиционален, вториот обнароден. Се обидовме да ја разрешиме...