Home Authors Posts by Urednik

Urednik

42 POSTS 0 COMMENTS

15 училници во ООУ Кирил и Методиј во ...

15 училници и во ООУ Кирил и Методиј ќе добијат нов лик. Промената на електричната инсталација и подовите се дел од ...

На Лазо Осмаков, во Велес, изгореа два автомобили

Зошто изгореа два автомобили на улицата Лазао Осмаков во Велес. Ова е главното прашање денеска помеѓу велешани. Фолксвагенот пасат кој е целосно изгорен ...

СДСМ и Општина Велес со спротивни изјави за училиштето во...

Училиштето во село Клуковец е во лоша состојба, покривот прокиснува, зградата е руинирана а немало ниту дрва за греење, вака ја опишуваат состојбата...

Привршува реконструкцијата на болницата во Велес.Следна фаза е набавка на медицинска...

Општата болница во Велес добива нов лик.Привршуваат градежните работи на поставувањето на енергетски ефикасна фасада.Паралелно со овие активности се работи и на очното...

Дегустација на вино и ракија во Неготино

Мостри од, 30 црвени, 18 бели вина и 14 ракии се натпреваруваа годинава во Неготина на манифестацијата за избор на најдобро произведени...

Груевски:НЕ за двојазичност

„Јазикот е главниот атрибут на еден народ.Потребна е заштита и афирмација на македонскиот книжевен јазик, но и воздигнување на повисоко ниво, бидејќи македонскиот јазик...

Хан: Политичарите треба да преговараат и да донесат одлука во интерес...

Дводневната работна посета на Македонија, еврокомесарот Јоханес Хан ја заокружи со средба со претседателот на државата, Ѓореге Иванов. „Надминувањето на политичката криза е од...

„Благцето на баба“ по 22 пат во Велес

По 22-ти пат во Велес се одржа манифестацијата „Благцето на баба“. Околу 350 жени пензионерки од цела држава, беа дел од манифестацијата која го...

Стефановска и Брцевски со свои дела пред велешани

Скулпторите Валентина Каранфилофа Стефановска и Миле Брцевски со свои дела се преставиуваат пред велешани.Вчеравечер во Ликовниот салон беше отворена изложбата насловена како „Македонија“...

Охрид, протести, СЈО, аналитичари

„Ова нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги малтретира членовите на ВМРО-ДПМНЕ, да бидам повикана како член на ВМРО-ДПМНЕ, да сведочам за донација...